Każdy śni – sny mają dzieci w łonach matek i zwierzęta – sny mogą być tak sugestywne, że ich obraz oraz odczucia im towarzyszące mogą prześladować nas jeszcze godziny po przebudzeniu.
O znaczeniu snów dyskutowano od momentu kiedy ludzie zaczęli posługiwać się mową. Różne kultury postrzegały je i interpretowały w różny sposób. Starożytni Rzymianie uważali, że sny to przesłania ze świata umarłych, natomiast starożytni Egipcjanie wyznawali pogląd zbliżony do poglądów nam współczesnych, a mianowicie, że obrazy, które ukazują nam się podczas snu mają znaczenie symboliczne. W świecie nowożytnym po raz pierwszy teoria głosząca, że sny przemawiają do nas za pomocą symboli została przedstawiona przez Sigmunda Freuda, w jego słynnej książce “Objaśnienie marzeń sennych” opublikowanej w roku 1900. Freud głosił, że można doszukać się znaczenia nawet najbardziej niedorzecznych snów, oraz że ukazują nam one problemy, których rozwiązaniem powinniśmy zająć się w świecie materialnym. Do dnia dzisiejszego, teorie Freuda są uważane za przełomowe w tej dziedzinie, a jego nauki o symbolach są wciąż kluczowe dla zrozumienia naszych podświadomych pragnień i obaw.
Sny to jeden z doskonałych sposobów na poznanie naszej podświadomości. Kiedy śpimy nasza podświadomość nie musi walczyć o naszą uwagę ze świadomością. We śnie nasze emocje nie podlegają osądowi logiki tak więc podświadomość pokonuje bariery, z którymi na jawie trudno jej sobie poradzić.
Sny i ich symbolika mają również duże znaczenie dla zrozumienia człowieka jako istoty duchowej. Betty Bethards, autorka jednej z najbardziej popularnych książek o interpretacji snów (The Dream Book, wyd. 1982), porównuje sny do listu od naszego Wyższego Ja do naszej świadomości. Uważa ona, że powinniśmy traktować nasze sny jako najcenniejsze źródło informacji o nas samych i o tym co dzieje się w naszym życiu. Właśnie podczas snu, nasza świadomość i logika zostają wyłączone, a nasze Wyższe Ja jest w stanie bez przeszkód przekazać nam informację, która jest dla nas istotna, a którą trudno nam otrzymać z innych źródeł.
Niezależnie od tego czy wyznajemy pogląd mistyczny, że sny to podszepty naszego Wyższego Ja czy też stoimy na stanowisku, że sny dają nam poznać co dzieje się w naszej podświadomości, umiejętnie wykorzystane, są dla nas doskonałym źródłem informacji o nas samych. Ponieważ aż jedną trzecią naszego życia spędzamy śpiąc, wykorzystanie tego czasu na lepsze poznanie siebie z pewnością wyjdzie nam na dobre.
Rodzaje snów
Chociaż nie istnieje jedna, powszechnie przyjęta, klasyfikacja snów można je podzielić na kilka kategorii biorąc pod uwagę rodzaj informacji, która zostaje nam przekazana i rolę jaką pełnią w naszym życiu. Najbardziej powszechna kategoria snów to sny oczyszczające. Ich celem jest zmniejszenie intensywności emocji towarzyszących naszym doświadczeniom zebranym w ciągu dnia. Kiedy na jawie odczuwamy silny stres, jesteśmy poddenerwowani i niespokojni, w naszych snach zapoczątkowany zostaje proces pozbywania się niepotrzebnych myśli i obaw. Dzięki temu nasze ciało zaczyna się relaksować, a w umyśle powstaje miejsce na nowe pomysły i myśli. W takich snach często pojawiają się miejsca, ludzie i sytuacje, których doświadczyliśmy poprzedniego dnia.
Kolejna kategoria snów to sny powtarzające się. Wskazują one na istnienie energetycznej pętli w naszym życiu. W przypadku powtarzających się snów wskazane jest zinterpretowanie przesłania, które otrzymujemy za ich pośrednictwem gdyż może nam to pomóc w pozbyciu się niekorzystnych nawyków myślowych i wzorców, które niejednokrotnie sabotują wyniki, które osiągamy w życiu.
Inna kategoria to koszmary. Choć śnienie koszmarów nie należy do przyjemności, ich rola w pomocy w zrozumieniu samego siebie jest nieoceniona. Koszmary pokazują aspekty naszego ja, które często pozostają ukryte i nieuświadomione. Często są to ból, wstyd, poczucie winy, zazdrość lub żal. Sny wydobywają je na powierzchnię, a to pozwala nam na świadome uleczenie i pozbycie się emocjonalnych ran.
Możemy również wyróżnić grupę snów, w których bezpośrednio otrzymujemy wiedzę metafizyczną oraz wiedzę na temat wyzwań, z którymi obecnie zmagamy się w życiu. Ze względu na ich charakter można określić je mianem snów instruktażowych. Betty Bethards w swojej książce “The Dream Book” pisze, że każdy z nas śni najczęściej jeden taki sen w ciągu nocy. Informacja, którą otrzymujemy w takich snach, podobnie jak w przypadku narzędzi dywinacji (np. Tarota) jest często przekazywana za pomocą symboli.
Bardzo ciekawą kategorię snów stanowią sny prorocze. Nazywamy tak sny, w których widzimy fragmenty przyszłych zdarzeń. Informacje, które otrzymujemy w takich snach mogą być dosłowne lub symboliczne. Co ciekawe często w snach proroczych obserwujemy zdarzenia i sytuacje dotyczące innych, ale mogą one również odnosić się nas samych.
Kolejnym ciekawym zjawiskiem są sny świadome. W snach tych zdajemy sobie sprawę, że śnimy i w sposób świadomy możemy kierować zdarzeniami, oraz kreować sytuacje, w których uczestniczymy. Jeśli nasza świadomość jest duża i umiemy umiejętnie pokierować naszymi snami (jest to umiejętność, którą można wykształcić) możemy śniąc uzyskać odpowiedzi na dręczące nas pytania i znajdować rozwiązania naszych problemów. Einstein słynął z wykorzystywania świadomych snów w swojej pracy, co pokazuje ogromny potencjał twórczy, do którego dostęp ma każdy z nas.
Warto krótko wspomnieć jeszcze o kilku innych aspektach marzeń sennych.W snach mogą odwiedzać nas nasi zmarli bliscy, którzy chcą przekazać nam jakąś wiadomość lub pragną nas pocieszyć. Możemy również spotykać naszych przewodników duchowych. Śniąc wracamy niekiedy do naszych poprzednich wcieleń. Niektóre sny dają nam po prostu poczucie radości i spełnienia. Zdarza się też, że sny zostają pod wpływem warunków zewnętrznych. Kiedy śpimy i jest nam za ciepło lub za zimno odczucie to może zostać odzwierciedlone w sytuacji, o której śnimy. Również odgłosy w naszym środowisku, np. szczekanie psa czy grające radio, mogą zostać wplecione w nasze marzenia senne.
Kategorie senne nie opierają się na żadnych jasno określonych regułach, co więcej sen może posiadać cechy więcej niż jednej kategorii. Niemniej próba sklasyfikowania snów daje nam dokładniejszą ilustrację roli i możliwości, które dają nam sny jako narzędzie wspomagające nasz rozwój.
Jak interpretować sny?
Najbardziej popularną i sprawdzoną formą pracy ze snami jest prowadzenie dziennika snów. Badania pokazują, że sam proces zapisywania snów pomaga w odnajdywaniu ich znaczenia. Prowadząc regularne wpisy po pewnym czasie zauważamy powtarzające się motywy i tematy. Co więcej porównując zapisy w dzienniku do wydarzeń, które miały miejsce w naszym życiu lepiej uczymy się odczytywać symbole, które pojawiają się w naszych snach oraz ich rzeczywiste znaczenia. Nauka interpretacji snów przypomina naukę odczytywania kart Tarota – na początku znaczenie symboli nie jest dla nas jasne i nie zawsze potrafimy przypisać je do zdarzeń w naszym życiu jednak wraz z praktyką informacja, którą otrzymujemy jest coraz bardziej szczegółowa i dokładna.
Najlepiej pamiętamy sny bezpośrednio po przebudzeniu, kiedy to znajdujemy się jeszcze w odmiennym stanie świadomości. Im dłużej będziemy zwlekać z ich zapisaniem tym bardziej prawdopodobne, że je zapomnimy. Dlatego warto mieć przy łóżku nasz dziennik i długopis, aby móc dokonać wpisu zaraz po przebudzeniu. Inną dobrą metodą rejestracji snów jest ich nagrywanie, np. korzystając z dyktafonu. Proces ten ma tę zaletę,że z reguły zajmuje mniej czasu. Kiedy opisujemy lub nagrywamy nasz sen zwróćmy uwagę na postaci, które pojawiły się w naszym śnie, miejsca, kolory, porę roku, części ciała i korespondujące z nimi czakry, liczby. Po przebudzeniu, często jeśli nawet nie pamiętamy całego snu, mamy w pamięci pewne sceny, obrazy czy odczucia, które nam towarzyszyły. Wszystkie te wrażenia również powinniśmy zapisać, ponieważ z reguły pierwsze myśli, które przesyła nam świadomość są kluczowe z punktu widzenia przesłania, jakie pojawiło się w naszym śnie. Pomyślmy również jak w kilku słowach można opisać nasze odczucia związane ze snem, np. panika, radość, zdenerwowanie, ostrzeżenie. Warto też zapisać wszystkie symbole jakie pamiętamy, oraz interpretację, która przychodzi nam do głowy.
Warto wrócić myślami do naszego snu w ciągu dnia i zastanowić się czy sytuacje, które mają miejsce w naszym życiu również mogą być określone przez wyrażenia, którymi opisaliśmy nasz sen. Porównując zdarzenia z naszych marzeń sennych z sytuacjami z naszego życia na jawie budujemy pomost pomiędzy światem świadomym a nieświadomym. Pamiętajmy jednak, że czas w snach nie jest linearny, więc pewne rzeczy w nich pokazane mogły się już wydarzyć, inne mogą wydarzyć się natychmiast lub dopiero za jakiś czas.
Kiedy zastanawiamy się nad znaczeniem naszych snów warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden istotny element. Carl Jung był zdania, że wszystkie osoby i zwierzęta pojawiające się w naszych snach symbolizują różne aspekty nas samych. Oznacza to, że matka symbolizuje bardziej dojrzały aspekt naszej żeńskiej osobowości lub aspekty związane z macierzyństwem i opieką nad innymi. Pies uosabia takie cechy jak lojalność i przywiązanie. Tak więc często wydarzenia, które miały miejsce w naszym śnie są lustrem pokazującym nasze wnętrze i uwarunkowania, które nas kształtują.
Symbole, które występują w naszych snach to najczęściej symbole uniwersalne, które występują w literaturze, religii i są przyjęte jako część naszego kodu kulturowego. Nasze sny to jednak informacja przeznaczona specjalnie dla nas i dlatego dla każdego z nas te same symbole, osoby czy zwierzęta mogą mieć nieco odmienne znaczenie. Chociaż przyjęło się, że pies to symbol lojalności, dla osób odczuwających lęk przed psami, pies będzie reprezentował aspekt, którego się lękają. Istnieją książki, w których możemy sprawdzić znaczenie najbardziej popularnych symboli sennych, co może pomóc nam w odszyfrowaniu znaczenia naszych snów. Pamiętajmy jednak, że w przypadku naszych snów jesteśmy najważniejszą i ostateczną instancją, a nasze odczucia i podszepty intuicji są dużo istotniejsze przy ich interpretacji niż definicje nawet w najlepszych książkach.
Początkowo możemy mieć problemy z określeniem czy obrazy w naszych snach powinny być odczytywane dosłownie czy symbolicznie. W tym przypadku również najlepiej zaufać naszej intuicji – pierwsza myśl, która przyjdzie nam do głowy w związku z tym pytaniem, da nam zapewne na nie odpowiedź.
Do interpretacji snów możemy również wykorzystać Tarota lub karty specjalnie zaprojektowane do tego celu. Istnieją rozkłady, które pomagają nam odszyfrować jakie wzorce tkwią w naszej podświadomości i jakie wskazówki zostały nam przekazane we śnie.